Waldemar Jocher - poeta

Waldemar Jocher – urodzony 14.11.1970 r. w Prudniku. Autor czterech tomów poezji:

 1. „Reszta tamtego ciała” - wydany w Instytucie Mikołowskim w 2009 r.

2. „Przetrwalnik” - wydany w Hubie Wydawniczym „Rozdzielczość Chleba” w 2015 r.

3, „Incipit” - wydany w Instytucie Mikołowskim w 2017 r.

4. "Pieśni (do_)_ WIDZENIA" wydany przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oddział w Łodzi 2020 rok

 Za swój debiutancki tom wierszy otrzymał najstarszą ogólnopolską nagrodę za poetycki książkowy debiut roku „Nagrodę im. Iłłakowiczówny” w 2010 r.

Za drugi tom wierszy otrzymał ogólnopolską nagrodę „Otoczaka” w 2016 r.

 Autor publikował swoje wiersze w większości ogólnopolskich czasopism literackich. Wszystkie książki spotkały się z głośnym odbiorem krytyki literackiej w kraju.

Dwukrotnie przyznano mu Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Swoją twórczość prezentował na wielu spotkaniach w kraju oraz był gościem ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali literackich, włącznie z Wrocławskim Portem Literackim, na którym miał zaszczyt prezentować swoją twórczość obok Herty Muller, noblistki w dziedzinie literatury.

 Ponadto w 2016 r. zostałem uhonorowany tytułem „Człowiek Roku powiatu prudnickiego” w dziedzinie kultury, organizowanym przez Nową Trybunę Opolską.

 

Wikipedia o Waldemar Jocher

Życiorys

Rodzina Jochera pochodzi ze Lwowa. Jednym z jego przodków był Adam Jocher, wykładowca Uniwersytetu Wileńskiego i autor jednej z pierwszych polskich bibliografii narodowych[1].

Jest laureatem Nagrody Poetyckiej im. Kazimiery Iłłakowiczówny 2010 za najlepszy debiut poetycki roku za tomik Reszta tamtego ciała[2]. Laureat Nagrody Otoczaka 2015 za tom Przetrwalnik[3]. Laureat projektów Biura Literackiego: „Poeci na nowy wiek 2009”[4] oraz „Odsiecz 2013”[5]. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatura. Publikował m.in. - czytaj więcej